حل مشکل scratch disks are full در فتوشاپ

ح

سلام دوستان عزیز و گرامی امروز می خواهیم باهم مشکل SCRATCH DISKS ARE FULL در فتوشاپ را حل کنیم شاید خیلی از دوستان با این خطای SCRATCH DISKS ARE FULL در فتوشاپ مواجه شده باشند در واقع بسیاری از نرم افزار ها گرافیکی از جمله فتوشاپ یکسری فایل به منظور کارهای خود ایجاد می کنند در ویندوز محل مخصوصی برای اینا تعبیه شده و اینجور فایل ها در آن قرار میگیرند تنها کاری که شما باید انجام دهید خالی کردن آن پوشه است در ادامه ما چند روش برای حل این مشکلات برای شما قرار میدهیم.

دلیل بوجود آمدن خطای  scratch disks are full در فتوشاپ

فتوشاپ نرم افزاری است که بیش از اندازه از منابع سیستمی مثل Ram , cpu , hard disk استفاده می کند در صورتی هرکدام از این منابع به اندازه کافی فضا نداشته باشد خطای scratch disks are full رخ خواهد داد.

سعی کنید در ابتدا فضای C و محلی که فتوشاپ رو نصب کردید خالی باشد.

روش های رفع خطای  scratch disks are full در فتوشاپ

پاک کردن حافظه کش در فتوشاپ

وقتی که شما بعد از مدتی با فتوشاپ کار میکنید ، فتوشاپ به صورت خودکار یکسری از اطلاعات از جمله تاریخچه دستورات اعمال شده قبلی و … رو به حالت کش میبره که باعث اشغال شدن فضای کاری فتوشاپ میشه . برای رفع این مشکل کافیه که وارد منوی Edit  قسمت Purge بشید و روی گزینه All کلیک کنید تا حافظه موقت فضای کار فتوشاپ پاک بشه

 آزاد سازی فضای ذخیره سازی فتوشاپ

این امکان وجود داره که شما فضای ذخیره سازی بیشتری رو به فتوشاپ اختصاص بدید . در واقع فتوشاپ  به صورت پیش فرض تنها به درایو C دسترسی داره و این موارد میتونه بیشتر بشه و از درایو های کمکی مثل D,E و… استفاده بشه

از طریق تنظیمات فتوشاپ و گزینه  scratch disks میتونید فضای ذخیره سازی بیشتر و هم چنین درایو های بیشتری رو به فتوشاپ اختصاص بدید . برای دسترسی به گزینه scratch disks لازمه که از طریق منوی Edit بخش Preferences بشید و در نهایت گزینه  scratch disks رو انتخاب کنید

Edit > Preferences > scratch disks

و یا با زدن دکمه های Ctrl + K وارد تنظیمات فتوشاپ بشید

مطالبق تصاویر بالا علاوه بر درایو C که به صورت پیش فرض انتخاب شده میتونید درایو های دیگه ای رو هم به فضای ذخیره سازی فتوشاپ اضافه کنید تا دیگه با خطای scratch disks are full مواجه نشید.

 پاک کردن فایل های موقت در ویندوز و درایو C

میشه علاوه بر افزایش میزان فضای ذخیره سازی که به فتوشاپ اختصاص میدید ویندوز رو از شر فایل های مزاحم و موقت که تو درایو C جا خشک کردن و باعث کند شدن سیستم شما شدن خلاص شد .

برای این کار ابتدا دکمه های ​Start + R ​ رو فشار بدید تا پنجره ​ Run ​ براتون ظاهر بشه . بعد از ظاهر شدن پنجره Run عبارت ​ %temp% ​رو توی کادر متن وارد کنید و دکمه Enter رو فشار بدید.

بعد از انجام این کار وارد پوشه ای به نام Temp خواهید شده که این پوشه حاوی یکسری از فایل ها با عناوین عجیب و غریبه و مربوط میشه به اسناد کاربری شما در قسمت Users ویندوز ، که وجود این پوشه و صرفا برای نگهداری فایل های موقتی هست که ویندوز میسازه ، پس در نتیجه به این فایل های نیازی نیست و همگی باید حذف بشن . دکمه های Ctrl + A رو فشار بدید تا همه فایل ها و پوشه ها انتخاب بشن و در نهایت با زدن دکمه های Shift + Delete تمامی اون هارو پاک کنید.

افزایش میزان حافظه RAM برای فتوشاپ

به طور پیش فرض فتوشاپ ۶۰ درصد از مقدار کل حافظه اصلی شما یعنی RAM استفاده میکنه و این مقدار میتونه افزایش پیدا کنه . برای افزایش مقدار حافظه RAM ابتدا دکمه های Ctrl + K رو بزنید تا وارد تنظیمات فتوشاپ بشید و از بخش Performance میزان درصد حافظه اصلی رو ارتقا بدید

موفق و پیروز باشید.

درباره نویسنده

محمد حسین جعفری پور

افزودن نظر

نوشته‌های تازه